ខេត្ត​បន្ទាយ​មានជ័យ​ – ​គោលដៅ​ទី​បួន​នៃ​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​ ​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​ 2018​របស់​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​និង​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​
​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​និង​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​បាន​បញ្ចប់​សិក្ខាសាលា​នៅ​គោលដៅ​ទី​បួន​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​ខេត្ត​បន្ទាយ​មានជ័យ​ប្រកបដោយ​ភាព​ជោគជ័យ​ ​បន្ទាប់ពី​ស្ថាប័ន​ទាំងពីរ​បាន​ជ​ម្រុ​ញ​ការយល់​ដឹង​ជា​សាធារណៈ​លើ​ការ​ជួញ​ដូរ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​ខេត្ត​ព្រះ​សី​ហ​នុ ​ខេត្ត​កំពង់ចាម​ ​និង​ខេត្ត​សៀមរាប​រួចមក​។​ ​សិក្ខាសាលា​នៅ​ខេត្ត​បន្ទាយ​មានជ័យ​នេះ​ ​បាន​ប្រព្រឹត្តិ​ទៅ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ 07 ​ខែ​ធ្នូ​ ​ឆ្នាំ​ 2018 ​ដោយមាន​វត្តមាន​របស់​សិក្ខាកាម​ជាច្រើន​រូប​ ​រួម​ទាំង​ម​ន្រ្តី​រដ្ឋាភិបាល​ ​អ្នកជំនួញ​ ​និង​វិនិ​យោគិន​សក្ដានុពល​។​
​ឯកឧត្តម​ ​សុខ​ ​ដារ៉ា​ ​អគ្គនាយក​រង​នៃ​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​បាន​ថ្លែង​នូវ​មតិ​ស្វាគមន៍​ ​ណែនាំ​អំពី​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ ​ក៏ដូចជា​បញ្ជាក់​ពី​ការ​ប្ដេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​ក្នុង​ការ​លើក​ក​ម្ពស់​ការ​រីក​ចម្រើន​នៃ​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​កម្ពុជា​ ​លើ​បទ​ប្ប ញ្ញាតិ ​ទំហំ​និង​បទដ្ឋាន​នៃ​ការ​ជួញ​ដូរ​ ​និង​ការយល់​ដឹង​របស់សាធារណៈ​ជន​លើ​វិស័យ​មួយ​នេះ​។​ ​លោក​ ​យន់​ សុ​វណ្ណា​រ៉ា​ ​អនុប្រធាន​ការិយាល័យ​គ្រប់គ្រង​អាជីវកម្ម​គម្រោង​វិនិយោគ​រួម​ ​និង​អាជីវកម្ម​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៃ​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​បាន​ផ្ដោ​ត​សំខាន់​លើ​ទិដ្ឋភាព​ទូទៅ​នៃ​ការ​ជួញ​ដូរ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ ​ការលូតលាស់​នៃ​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​កម្ពុជា​ ​ក្របខ័ណ្ឌ​បទ​ប្បញ្ញាតិ ​និង​បេសកកម្ម​បន្តបន្ទាប់​របស់​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​ជ​ម្រុ​ញ​វិស័យ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទឱ្យ​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​។​
ដោយសារតែ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​គឺជា​ក្រុមហ៊ុន​សម​ភាគី​កណ្ដាល​តែមួយ​គត់​ ​ដែល​ចូលរួម​ក្នុង​គ្រប់​គោលដៅ​ទាំងអស់​នៃ​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​របស់​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​2018​នេះ​ ​និង​ជា​ក្រុមហ៊ុន​តែមួយ​គត់​ ​ដែល​មកពី​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​និង​តំបន់​អាស៊ី​ ​ដែល​បាន​ណែនាំ​ពី​វប្បធម៌​ ​និង​បាន​បង្ហាញ​នូវ​ឱកាស​វិនិយោគ​ជាច្រើន​ដល់​វិនិ​យោគិន​បរទេស​នៅ​ក្នុង​ពិព័រណ៍អន្តរជាតិ​នានា​ ​ដូចជា​ ​iF​X ​Ex​p​o ​នៅ​ប្រទេស​សាយ​ប្រឺ​ស​ ​និង​ “2018 ​L​on​don​ ​Summit​” ​នៅ​ប្រទេស​អង់គ្លេស​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​បាន​បង្ហាញ​ឧទាហរណ៍​មួយ​នៃ​ការ​ប្ដេជ្ញា​ចិត្ត​មិន​រួញរា​ទៅលើ​អនាគត​ភ្លឺស្វាង​នៃ​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​កម្ពុជា​ ​ហើយ​ត្រូវ​បាន​ចាត់ទុកជា​ក្រុមហ៊ុន​គំរូ​មួយ​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​នេះ​។​
​ក្នុងនាម​ជា​វាគ្មិន​កិត្តិយស​ ​លោក​ ​Lawrence​ Kook ​អភិបាល​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​បាន​បង្ហាញ​សុទិដ្ឋិនិយម​ទៅលើ​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​នេះ​ ​និង​បាន​គូស​បញ្ជាក់​ថា​ ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​ការ​វិនិយោគ​លើ​ឧបករណ៍​ហិរញ្ញវត្ថុ​ជា​សាធារណៈ​ ​គឺជា​ការងារ​អាទិភាព​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​។​ ​ជាមួយគ្នា​នេះ​ដែរ​ ​លោក​ ​Lawrence​ ​បាន​ចែករំលែក​នូវ​បទពិសោធន៍​របស់​លោក​លើ​ទី​ផ្សារ​អន្តរជាតិ​ ​ហើយ​មាន​ជំនឿ​យ៉ាង​មុតមាំ​ថា​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​កម្ពុជា​កំពុង​ឆ្ពោះទៅ​រក​សក្តានុពល​ពេញលេញ​របស់​វា​។​

Cambodian Derivatives Exchange (“CDX”) and Securities and Exchange Commission of Cambodia (“SECC”) have successfully concluded their roadshow at the fourth stop in Banteay Meanchey province following the two institutions’ pushing for the nationwide awareness of derivatives trading with their recent roadshows in Preah Sihanouk, Kampong Cham, and Siem Reap provinces. Taking place on December 07, 2018, the roadshow brought about a multitude of participants including government officials, businessmen, and prospective derivatives investors.
H.E. Mr. Sok Dara, SECC’s Deputy Director General, presided over the roadshow making his remarks in the essence of the introduction of derivatives and SECC’s dedication and perseverance to boost the growth of Cambodia derivatives market in terms of regulations, trading volumes, trading standards, and public cognizance. Mr. Yun Sovannara, SECC’s Deputy Head of Collective Investment Scheme and Derivatives Business Supervision Division, then focused primarily on the general overview of derivatives trading, the progress of Cambodia derivatives market, regulatory framework, and SECC’s continuing mission to further develop this industry.
With CDX the only Central Counterparty company to have participated in all roadshow stations of SECC in 2018 as well as the only Asian faces from Cambodia to introduce the country and present various investment opportunities for overseas investors at international exhibitions such as the iFX Expo in Cyprus and the London Summit in England, CDX has shown a real example of pure commitment to the bright future of Cambodia derivatives market and been regarded as an industry role model.
Mr. Lawrence Kook, Director of CDX, a special guest speaker for every roadshow stop this year, expressed his enthusiasm for the roadshows and revealed that making the financial investment publicly known is high on the agenda of CDX. Mr. Lawrence also shared his experience in international markets and was of the belief that Cambodia derivatives market was on the right path to gradually realize its full potential.