​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្តា​ខេត្ត​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ខេម​បូ​ឌាន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិច​ឆេង​ ​និង​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​គូសបង្ហាញ​ពី​ព្រឹត្តិការណ៍​ដ៏​សំខាន់​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ជាបន្តបន្ទាប់​នៃ​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​កម្ពុជា​
​ជាមួយនឹង​វត្តមាន​សិក្ខាកាម​រាប់​រយ​នាក់​ ​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​២​០​១​៨​ ​របស់​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​និង​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​បាន​ទទួលជោគជ័យ​យ៉ាង​ត្រចះត្រចង់​ ​បន្ទាប់ពី​បាន​ពង្រីក​ការ​គ្របដណ្តប់​លើ​ខេត្ត​ព្រះ​សី​ហ​នុ ​ខេត្ត​កំពង់ចាម​ ​ខេត្ត​សៀមរាប​ ​ខេត្ត​បន្ទាយ​មានជ័យ​ ​និង​ខេត្ត​បាត់​ដំបង​។​
​សិក្ខា​សិលា​នេះ​ ​ក៏មាន​វត្តមាន​របស់​ ​ឯកឧត្តម​ ​ស៊ូ​ ​សុជាតិ​ ​អគ្គនាយក​នៃ​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​ឯកឧត្តម​ ​សុខ​ ​ដារ៉ា​ ​និង​ ​ឯកឧត្តម​ ​សៀង​ ​ធី​រិទ្ធ​ ​អគ្គនាយក​រង​នៃ​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​លោកជំទាវ​ ​ឆាយ​ ​ល​ក្ខិ​ណា​ ​អគ្គ​នាយិកា​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​លោក​ ​Law​r​e​nc​e​ Kook ​អភិបាល​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​​ ​និង​មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​ផ្សេងទៀត​ដែល​មកពី​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​ព្រមទាំង​ស្ថាប័នរដ្ឋ​ ​និង​ឯកជន​ផង​ដែរ​។​
​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​២​០​១​៨​នេះ​ ​គឺជា​ព្រឹត្តិការណ៍​សំខាន់​ដំបូង​គេ​បង្អស់​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​និង​ ​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​ដែល​ប្រព្រឹត្តទៅ​នៅ​តាម​បណ្តា​ខេត្ត​ ​និង​ជា​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ដ៏​ល្អ​មួយ​ក្នុង​ការ​បន្ត​ផ្សព្វផ្សាយ​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​លើ​គ្រប់​ទិដ្ឋភាព​ទាំងអស់​ដោយ​បន្ថែម​តម្លៃ​ដ៏​ធំធេង​លើ​ភាព​ទូលំទូលាយ​នៃ​ការយល់​ដឹង​ពី​ទី​ផ្សារ​មួយ​នេះ​ ​និង​បង្កើត​ជា​វេទិកា​មួយ​សម្រាប់​អភិវឌ្ឍ​ធនធានមនុស្ស​ ​សកម្មភាព​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​និង​ស្ថានភាព​សេដ្ឋកិច្ច​។​
“​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​មានការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ក្នុង​ការ​លើក​ក​ម្ពស់​ការ​ជួញ​ដូរ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​គ្រប់​ផ្នែក​ទាំងអស់​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​និង​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការ​រីក​ចម្រើន​នៃ​ទី​ផ្សារ​ស្រប​ច្បាប់​។​ ​ដើម្បី​ការពារ​វិនិ​យោគិន​ ​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​កំពុង​ខិត​ខំធ្វើ​ឱ្យ​ពួកគេ​ស្គាល់​ក្រុមហ៊ុន​ឈ្មួញ​ជើងសា​ដែល​បាន​ចុះបញ្ជី​ត្រឹមត្រូវ​ ​និង​លើកទឹកចិត្ត​ក្រុមហ៊ុន​ទាំងនោះ​ឱ្យ​បន្ត​អនុវត្ត​វិធីសាស្ត្រ​គ្រប់គ្រង​ហា​និ​ភ័យ​ ​និង​គោល​នយោបាយ​ការពារ​វិនិ​យោគិន​។​” ​នេះ​ជា​ប្រសាសន៍​របស់​ឯកឧត្តម​ ​ស៊ូ​ ​សុជាតិ​ ​ដែល​ត្រូវ​បាន​ដកស្រង់​ចេញពី​សុន្ទរកថា​របស់​ឯកឧត្តម​ ​ក្នុង​អំឡុង​ពេល​នៃ​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្តា​ខេត្ត​នេះ​។​
​តាមរយៈ​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​២​០​១​៨​នេះ​ ​ទិដ្ឋភាព​ទូទៅ​ ​និង​ការយល់​ដឹង​ពី​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​ត្រូវ​បាន​គូស​បញ្ជាក់​ដើម្បី​ធានា​ថា​សិក្ខាកាម​អាច​ទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​លម្អិត​គ្រប់គ្រាន់​សម្រាប់​ការ​បង្កើន​ចំណេះ​ដឹង​វិនិយោគ​ ​និង​ការ​វាយ​តម្លៃ​ខ្លួនឯង​លើ​ជម្រើស​វិនិយោគ​។​
“​ក្នុងរយៈពេល​ ​៣​ ​ឆ្នាំ​កន្លងមក​នេះ​ ​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​កម្ពុជា​បាន​រីក​ចម្រើន​គួរ​ឱ្យ​កត់​សម្គាល់​ទាក់ទង​នឹង​បរិមាណ​ជួញ​ដូរ​ ​ចំនួន​តួអង្គ​ក្នុង​ទី​ផ្សារ​ ​និង​បទ​ប្បញ្ញត្តិ” ​ឯកឧត្តម​ ​សុខ​ដារ៉ា​បាន​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​វឌ្ឍនភាព​នៃ​ទី​ផ្សារ​ជួញ​ដូរ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​។​
​នៅ​ពេល​លើកទឹកចិត្ត​វិនិ​យោគិន​ឲ្យ​ធ្វើការ​វិនិយោគ​លើ​ផលិតផល​ផ្សេងៗ​គ្នា​ ​ឯកឧត្តម​ ​សុខ​ ​ដារ៉ា​ ​បាន​បន្ថែម​ថា​ “​រាល់​ការ​វិនិយោគ​តែង​មាន​ហា​និ​ភ័យ​ ​ហើយ​កាលណា​ហា​និ​ភ័យ​កាន់តែ​ខ្ពស់​ ​ការ​តបស្នង​នឹង​កាន់តែ​ច្រើន​។​ ​ការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​លើ​ការ​វិនិយោគ​ ​គឺជា​យុទ្ធ​សា​ស្រ្ត​សំខាន់​មួយ​ក្នុង​ការ​កាត់បន្ថយ​ហា​និ​ភ័យ​”​។​
​នៅ​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​នៅ​ខេត្ត​ព្រះ​សី​ហ​នុ ​ឯកឧត្តម​ ​សៀង​ ​ធី​រិទ្ធ​ ​បាន​ជ​ម្រុ​ញ​ឱ្យ​សិក្ខាកាម​ទាំងអស់​ឱ្យ​ស្វែងរក​ចំណេះ​ដឹង​ ​និង​ជំនាញ​នៃ​ការ​ជួញ​ដូរ​ ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ ​និង​ជ្រើសរើស​ក្រុមហ៊ុន​ឈ្មួញ​ជើងសា​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​ដែល​ស្រប​ច្បាប់​ ​និង​មាន​វិជ្ជាជីវៈ​ជា​ដៃគូ​វិនិយោគ​របស់​ពួកគេ​សម្រាប់​សុវត្ថិភាព​នៃ​ដើមទុន​ ​និង​ការ​បង្គរ​ទ្រព្យសម្បត្តិ​របស់​ពួកគេ​។​
​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​បាន​មាន​វត្តមាន​នៅ​គ្រប់​គោលដៅ​ទាំងអស់​នៃ​សិក្ខា​សិលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​ក្នុងឆ្នាំនេះ​ ​ខណៈ​ពេល​ដែល​ក្រុមហ៊ុន​បាន​បង្កើត​នូវ​ព្រឹត្តិការណ៍​ផ្សេងៗ​ទាក់ទង​នឹង​ចំណេះ​ដឹង​ដែល​ត្រូវ​បាន​ចូលរួម​ដោយ​អ្នកជំនាញ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ជាតិ​ ​និង​អន្តរជាតិ​ ​ដើម្បី​ផ្តល់​ការអប់រំ​ដល់​សាធារណជន​កម្ពុជា​។​ ​ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​ក៏មាន​វត្តមាន​នៅ​លើឆាកអន្តរជាតិ​ផង​ដែរ​។​ ​ជាក់ស្តែង​ ​ក្រុមហ៊ុន​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​ពិព័រណ៍អន្ដរជាតិ​នៅ​ប្រទេស​សៃ​ប្រឺ​ស​ (Cyp​r​us​) ​កាលពីដើម​ឆ្នាំនេះ​ ​ហើយ​ក្រុមហ៊ុន​នេះ​បាន​បង្ហាញ​វត្តមាន​របស់​ខ្លួន​នៅ​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​ទីក្រុង​ឡុង​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​២​០​១​៨​ (2018 ​L​on​don​ ​Summit​) ​នៅ​ប្រទេស​អង់គ្លេស​កាលពី​ខែមុន​។​ ​នៅ​ទីនោះ​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​គឺជា​ក្រុមហ៊ុន​អាស៊ី​តែមួយ​គត់​ដែល​មកពី​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​ដែល​បាន​បង្ហាញ​ពី​វប្បធម៌​ ​រួម​ជាមួយនឹង​ឱកាស​វិនិយោគ​ជាច្រើន​ ​និង​អញ្ជើញ​វិនិ​យោគិន​បរទេស​ឱ្យ​ចូលរួម​ក្នុង​អាជីវកម្ម​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​
​នៅដើម​ឆ្នាំ​២​០​១​៩​នេះ​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​នឹង​ចូលរួម​ពិព័រណ៍អន្តរជាតិ​មួយផ្សេងទៀត​នៅ​ទីក្រុង​ហុងកុង។​
​លោក​ ​Law​r​e​nc​e​ Kook ​អភិបាល​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​ដែល​មាន​មោទកភាព​លើ​សមិទ្ធផល​ដ៏​អស្ចារ្យ​ទាំងនេះ​បាន​និយាយ​ថា​ “​គ្រប់គ្នា​នៅ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​រួម​ទាំង​ខ្ញុំ​ពិតជា​មាន​សេចក្តីរីករាយ​ណាស់​ក្នុង​ការ​ចែករំលែក​ចំណេះ​ដឹង​ ​និង​បទពិសោធន៍​របស់យើង​ដល់​អ្នកចូលរួម​នៅ​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​នេះ​។​ ​មិនថា​ពួកគេ​នៅ​ទីណា​ទេ​ វិនិ​យោគិន​កម្ពុជា​សមនឹង​ទទួល​បាន​ការអប់រំ​អំពី​ការ​វិនិយោគ​ ​ក៏ដូចជា​ការ​បង្ហាញ​ ​និង​ការ​គាំទ្រ​ក្នុង​ការ​ចាប់​យក​ឱកាស​វិនិយោគ​ឱ្យ​បាន​ប្រសើរ​។​ ​ទោះបីជា​យើង​បាន​ក្លាយ​ខ្លួន​ជា​អ្នក​ត្រួសត្រាយផ្លូវ​ក្នុង​ឧស្សាហកម្ម​ថ្មី​មួយ​នេះ​ក៏ដោយ​ ​ការងារ​របស់យើង​មិនទាន់​បញ្ចប់​នៅឡើយ​ទេ​។​ ​យើង​នឹង​បន្ត​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ក្នុង​ការ​នាំ​យក​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​កម្ពុជា​ទៅកាន់​ឆាក​អន្តរជាតិ​ ​មិន​ត្រឹមតែ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​អា​ស៊ាន​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ​”​។​
​លោក​ ​Law​r​e​nc​e​ Kook ​បាន​ទទួលស្គាល់​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្តា​ខេត្ត​នេះ​ ​ហើយ​បាន​ថ្លែង​អំណរគុណ​ដល់​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​ចំពោះ​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​ពួកគេ​។​ ​លោក​ ​Law​r​e​nc​e​ Kook ​ក៏បាន​បើកចំហ​រយ៉ា​ង​ទូលាយ​ចំពោះ​ការចូលរួម​នា​ពេល​អនាគត​នៅ​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​ផ្សេងៗ​ទៀត​របស់​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​។​
“​ចាប់តាំង​ពី​ដំបូង​មក​ ​ខ្ញុំ​តែងតែ​និយាយ​ថា​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​កម្ពុជា​មាន​សក្តានុពល​ដ៏​អស្ចារ្យ​ហើយ​ខ្ញុំ​រីករាយ​ដែល​យើង​បាន​ជ​ម្រុ​ញ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ឈ្មួញ​ជើងសា​អន្តរជាតិ​ទទួល​បាន​អាជ្ញា​ប​ណ្ណ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ដ៏​ស្រស់​ស្អាត​នេះ​។​ ​ទី​ផ្សារ​នេះ​នៅតែ​បន្ត​រីក​ចម្រើន​ហើយ​លទ្ធផល​នេះ​បាន​មកពី​ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់យើង​ ​ហើយ​ប្រាកដ​ណាស់​ ​សមិទ្ធផល​នេះ​ក៏មាន​ការចូលរួម​ចំណែក​ដ៏​ធំធេង​ពី​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​។​” ​លោក​ ​Law​r​e​nc​e​ Kook ​បាន​បន្ត​ថា​ ​ប្រវត្ដិសាស្ដ្រ​កំពុងតែ​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ ​។​
​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​នេះ​ ​ត្រូវ​បាន​គេ​ជឿជាក់​ថា​ ​វា​នឹង​បង្កើត​បានជា​គ្រឹះ​ដ៏​រឹង​មាំ​មួយ​សម្រាប់​ភាព​ចម្រុង​ចម្រើន​នៃ​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​កម្ពុជា​សម្រាប់​ថ្ងៃ​អនាគត​។​

CDX and SECC Roadshow Marks a Key Milestone in the Continuous Development of Cambodia Derivatives Market
With the presence of hundreds of participants totally, the 2018 roadshow of Cambodian Derivatives Exchange (“CDX”) and Securities and Exchange Commission of Cambodia (“SECC”) has successfully drawn to a close after extending its coverage over Preah Sihanouk, Kampong Cham, Siem Reap, Banteay Meanchey, and Battambang provinces.
Also gracing the roadshow with their participation were H.E. Mr. Sou Socheat, Director General of SECC, H.E. Mr. Sok Dara and H.E. Mr. Seang Thirith, both of them Deputy Director General of SECC, along with top management of CDX including Her E. Chhay Leakhena, Chairwoman of CDX, Mr. Lawrence Kook, Director of CDX, and other excellencies, dignitaries, and high-ranking officials from Chamber of Commerce as well as state and private institutions.
The 2018 roadshow was the first major event of CDX and SECC to take place at provinces and a sparkling initiative to promote Cambodia derivatives market in every aspect, adding great values to the extensiveness of the market awareness throughout the entire country and bringing about a platform for the growth of human resources, financial activities, and economic status.
“SECC has a dedication to duties of promoting derivatives trading in every part of Cambodia and facilitating the growth of the regulated market. To protect investors, SECC is working hard on making them know the regulated derivative brokerage companies and encouraging the companies to continue implementing risk management methods and investor-protection policies,” said H.E. Mr. Sou Socheat as quoted from his remarks during the roadshow.
Throughout the 2018 roadshow, overview and insight of the derivatives market were highlighted to ensure that the participants could get sufficient details for investment knowledge gain and self-assessment of investment choices.
“For the past three years, Cambodia derivatives market has developed remarkably in terms of trading volumes, number of market players, and regulations,” H.E. Mr. Sok Dara emphasized on the progress of the derivatives market.
When encouraging investors to invest in different products, H.E. Mr. Sok Dara added, “Every investment has risks, and the more risks it has, the more rewards it will provide. Investment diversification is one of the key strategies for minimizing risks.”
Presided over the roadshow in Preah Sihanouk province, H.E. Mr. Seang Thirith urged the participants to acquire knowledge and skills of derivatives trading and work with a professional, regulated derivative broker as their investment partner for their fund security and wealth accumulation.
CDX was ubiquitous at every roadshow station this year, while the company, on the local scale, had set up series of knowledge-related events joined by international professionals and financial experts to educate the Cambodian public. In the meantime, on the global stage CDX had showcased not only itself but also Cambodia as a whole. As illustrations, CDX partook in an international exhibition in Cyprus earlier this year, and the exchange once again showed its presence in the 2018 London Summit in England last month, being the summit’s only Asian faces from Cambodia presenting the culture along with various investment opportunities and inviting foreign investors to engage businesses in the nation.
Early next year, CDX will be joining another international exhibition in Hong Kong.
Director of CDX Mr. Lawrence Kook, who took pride from these amazing achievements, said, “Everyone at CDX including me is absolutely delighted to share our knowledge and experience to the participants at this roadshow. No matter where they are, Cambodian investors deserve to access to investment education and to be presented and supported in bettering their investment opportunities. Even though we have established ourselves as the pioneer for this new industry, our work is not done. We will continue the effort on bringing the Cambodia derivatives market to the global stage, not just in the ASEAN region.”
Mr. Lawrence did acknowledge the importance of this roadshow and in the wake of this acknowledgement, he thanked SECC for its efforts and was well open to the future participation in other SECC’s events.
“Since day one, I’ve always said that Cambodia derivatives market holds great potential, and I am happy that we are inspiring international derivative brokerages getting regulated in this beautiful country. The market has kept growing, and this results from our committed endeavor and is, of course, credited to a large extent to SECC. History is being made,” said Lawrence.
The 2018 roadshow was believed to lay a strong foundation for the prosperity of the Cambodia derivatives market for years to come.