ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​ចូលរួម​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​ចំនួន​ 5 ​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​ 2018 ​របស់​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​
​នា​ថ្ងៃ​ទី​ 30 ​ខែវិច្ឆិកា​ ​ឆ្នាំ​ 2018 ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​ចំនួន​ 5 ​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​ 2018 ​របស់​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​នៅ​សណ្ឋាគារ​សុខា​ ​ខេត្ត​ព្រះ​សី​ហ​នុ ​ដែល​ខេត្ត​នេះ​ ​គឺ​ជាគោល​ដៅ​ទីមួយ​ក្នុងចំណោម​ខេត្ត​ទាំង​ប្រាំ​ ​ដោយ​ខេត្ត​បួន​ផ្សេងទៀត​ ​រួម​មាន​ខេត្ត​កំពង់ចាម​ ​ខេត្ត​សៀមរាប​ ​ខេត្ត​បន្ទាយ​មានជ័យ​ ​និង​ខេត្ត​បាត់​ដំបង​។​ ​ភ្ជាប់​ជាមួយនឹង​ប្រធាន​បទ​ “​អាជីវកម្ម​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​កម្ពុជា​” ​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​នេះ​ ​ផ្តោត​សំខាន់​លើ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​និង​ពង្រីក​ការយល់​ដឹង​អំពី​ការ​វិនិយោគ​លើ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​ការ​កសាង​ទំនុក​ចិត្ត​របស់​វិនិយោគិន​ ​និង​ការរៀបចំ​ឱ្យវិនិ​យោគិន​មាន​ភាព​រួចរាល់​សម្រាប់​ការ​វិនិយោគ​នេះ​។​
​មុន​ពេល​ចូលរួម​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​នេះ​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​បាន​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​សម្រាប់​ក្រុម​សិក្ខាកាម​ផ្សេងៗ​គ្នា​ ​និង​បាន​សហការ​ជាមួយ​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ក្នុង​ការរៀបចំ​វេទិកា​ ​ក៏ដូចជា​ព្រឹត្តិការណ៍​ផ្សេងៗ​នៅ​​ទី​ក្រុងភ្នំពេញ​ ​ដែល​ជា​រាជធានី​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា។​
​ឯកឧត្តម​ ​សៀង​ ​ធី​រិទ្ធ​ ​អគ្គនាយក​រង​នៃ​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​បាន​ប្រកាស​បើក​កម្មវិធី​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​ជា​ផ្លូវការ​តាមរយៈ​សុន្ទរកថា​របស់​ឯកឧត្តម​។​ ​បន្ទាប់មក​ ​ឯកឧត្តម​ ​ក៏បាន​លើកឡើង​ពី​បេសកកម្ម​របស់​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​ក្នុង​ការ​លើក​ក​ម្ពស់​ការ​ជួញ​ដូរ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ ​និង​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​សិក្ខាកាម​ឱ្យ​ស្វែងរក​ចំណេះ​ដឹង​អំពី​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ ​ក៏ដូចជា​ពិចារណា​ធ្វើការ​ជួញ​ដូរ​លើ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នេះ​។​ ​ក្រោយ​ពី​សុន្ទរកថា​របស់​ឯកឧត្តម​ ​សៀង​ ​ធី​រិទ្ធ​ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​ ​លោក​ ​យន់​ សុ​វណ្ណា​រ៉ា​ ​អនុប្រធាន​ការិយាល័យ​គ្រប់គ្រង​អាជីវកម្ម​គម្រោង​វិនិយោគ​រួម​ ​និង​អាជីវកម្ម​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ ​បាន​បង្ហាញ​ពី​ទិដ្ឋភាព​ទូទៅ​នៃ​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ ​ការ​រីក​ចម្រើន​នៃ​ការ​ជួញ​ដូរ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​កម្ពុជា​ ​និង​ក្របខ័ណ្ឌ​បទ​ប្បញ្ញាតិ ​ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្រើប្រាស់​ ​ដើម្បី​ធានា​យន្ត​ការ​នៃ​ការ​ជួញ​ដូរ​ ​និង​ការ​ការពារ​វិនិ​យោគិន​តម្លា​ភាព​ឱ្យ​ប្រកបដោយ​តម្លា​ភាព​។​
​ក្នុងនាម​ជា​វាគ្មិន​កិត្តិយស​ ​លោក​ ​Law​r​e​nc​e​ Kook ​អភិបាល​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​បាន​សម្តែង​ភាព​សប្បាយរីករាយ​ក្នុង​ការចូលរួម​ក្នុង​សិក្ខា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​ ​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​ 2018 ​ជាមួយ​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​ហើយ​បាន​លើកឡើង​ថា​ ​ការ​លើក​ក​ម្ពស់​ការយល់​ដឹង​ ​និង​ការ​ចែករំលែក​ចំណេះ​ដឹង​នៃ​ការ​ជួញ​ដូរ​ឧបករណ៍​ហិរញ្ញវត្ថុ​ឱ្យ​ទូលំទូលាយ​ ​គឺជា​កាតព្វកិច្ច​មួយ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​។​ ​លោក​ ​Lawre​nce​ ​បាន​បន្ត​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​សារៈសំខាន់​នៃ​ការ​វាយ​តម្លៃ​ខ្លួនឯង​ ​និង​ការ​អនុវត្ត​យុទ្ធ​សា​ស្រ្ត​សមស្រប​សម្រាប់​វិនិ​យោគិន​នីមួយៗ​ ​ក៏ដូចជា​របៀប​ទាញ​យក​ផល​វិជ្ជមាន​ពី​ការ​វិនិយោគ។​ ​ក្រៅពី​ការចូលរួម​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​នៅ​ខេត្ត​បួន​ផ្សេងទៀត​នា​ដើមខែ​ធ្នូ​ខាងមុខនេះ​ ​លោក​ ​Lawrence​​ក៏បាន​ប្រកាស​ពី​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​ក្នុង​ការ​បង្ហាញខ្លួន​នៅ​ព្រឹត្តិការណ៍​នានា​របស់​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​នៅ​ឆ្នាំខាងមុខ​ៗ​ទៀត។​
​សិក្ខាសាលា​នៅ​ខេត្ត​ព្រះ​សី​ហ​នុ​នេះ​ ​បាន​បញ្ចប់​ទៅ​ដោយ​លទ្ធផល​ជោគជ័យ​ ​មិន​ត្រឹម​ដោយសារតែ​វត្តមាន​របស់​សិក្ខាកាម​ជាច្រើន​រូប​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ​ ​ប៉ុន្តែ​ក៏​ដោយសារ​គុណភាព​នៃ​ការយល់​ដឹង​របស់​ពួកគេ​ទៅលើ​ខ្លឹមសារ​ផង​ដែរ​។​ ​ស្រប​ជាមួយគ្នា​នេះ​ ​មាន​សិក្ខាកាម​មួយភាគធំ​ ​បាន​ស្នើសុំ​ឱ្យ​មាន​កិច្ចប្រជុំ​ឯកជន​ ​និង​ជា​ក្រុម​តូច​ៗ​ ​ដែល​ការ​ណ៌​នេះ​ ​បាន​បង្ហាញ​ពី​ការ​កើន​ឡើង​នៃ​ការយល់​ដឹង​ ​ក៏ដូចជា​ការចាប់អារម្មណ៍​លើ​ការ​វិនិយោគ​លើ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ។​

On November 30, 2018, Cambodian Derivatives Exchange (“CDX”) kicked off its committed engagement in Securities and Exchange Commission of Cambodia’s (“SECC”) five-province roadshow for 2018 at Sokha Beach Resort, Preah Sihanouk province, the first station of the roadshow, with other four provinces including Kampong Cham, Siem Reap, Banteay Meanchey, and Battambang. The roadshow, with a topic of “Derivative Businesses in Cambodia”, was centered around promoting and expanding the nationwide awareness of derivatives investment, building trust and confidence of investors, and preparing them properly ready for such investment.
Prior to this roadshow, CDX had carried out seminars for different groups of participants and co-organized with SECC in holding various forums as well as workshops in Phnom Penh, the capital city of Cambodia.
H.E. Mr. Seang Thirith, Deputy Director General of SECC, officially kicked off the roadshow with his opening remarks mentioning SECC’s mission to promote derivatives trading throughout Cambodia, encouraging the participants to acquire knowledge of derivatives market, and considering trading derivatives. His remarks were then followed by presentation of Mr. Yun Sovannara, Deputy Head of Collective Investment Scheme and Derivatives Business Supervision Division of SECC, highlighting the overview of derivatives market, the progress of Cambodia derivatives trading, and regulatory framework, a set of regulations used to ensure transparent trading mechanism and investor protection.
As a guest speaker, Mr. Lawrence Kook, Director of CDX, expressed his delight at joining the 2018 roadshow with SECC, laying stress on the fact that promoting awareness and spreading knowledge of financial instruments trading extensively have long been what CDX aims to achieve. Mr. Lawrence then went on to emphasize the importance of self-assessment and applying the appropriate strategies to tailor for each investor and how to get rewards from it. With CDX joining the roadshow at the other four provinces in early December of 2018, he also declared CDX’s commitment to participating in other roadshows and events of SECC in coming years.
The outcome of the roadshow at the Preah Sihanouk province proved to be a big success not only because of the presence of many participants but also of the quality of their understanding of the contents. Dozens of the participants even requested private and small group meetings just after the roadshow finished, indicating the increase in awareness and interest in derivatives investment.