CDX ចូល​រួម​ចំណែក​ក្នុង​ការបង្កើន​ចំណេះដឹង​នៅ​កម្ពុជា​
​ក្រុម​ហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង ( CDX ) បាន​ឧបត្ថម្ភ និង​គាំទ្រ​ពិធី​សម្ពោធ​ឱ្យ​ប្រើ​ប្រាស់ “សទ្ទានុក្រមសន្តាន​ពាក្យ​ក្នុង​ភាសា​ខ្មែរ​ទំនើប​” ដែល​ត្រូវ​បាន​ចាត់​ទុកជាសារៈ​ប្រយោជន៍​សម្រាប់​ភាសា​ខ្មែរ​បច្ចុប្បន្ន ក៏​ដូចជា​វិស័យ​ពាក់​ព័ន្ធ​ជា​ច្រើន ដូចជា​សេដ្ឋកិច្ច សាសនា វប្បធម៌ និង​ជា​ពិសេស វិស័យ​អប់រំ។ ពិធី​សម្ពោធ​នេះ បាន​ប្រព្រឹត្តិ​ទៅ​ដោយ​ជោគ​ជ័យ​នា​ថ្ងៃ​ទី 10 ខែ​កក្កដា ឆ្នាំ 2018 នៅ​សាកល​វិទ្យា​ល័យបញ្ញាសាស្រ្ត​កម្ពុជា ដោយ​មាន​ការ​ចូល​រួម​ពី​សិស្ស​និស្សិត សាស្រ្តាចារ្យ អ្នក​ស្រាវជ្រាវ និង​ភ្ញៀវ​កិត្តិយស​ជា​ច្រើន​រូប​ទៀត ។
ការ​គាំទ្រ និង​ការ​ឧបត្ថម្ភ​ដល់​ពិធី​នេះ បាន​កើត​មាន​ឡើង ស្រប​ពេល​ដែល​ក្រុម​ហ៊ុន CDX បន្ត​បេសកកម្ម​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​ការ​ជម្រុញ​វិស័យ​អប់រំ ក៏​ដូចជា​លើក​កម្ពស់ការ​យល់​ដឹងពីសារៈ​សំខាន់ និង​ការ​ផ្តល់​នូវ​ធនធាន​សម្រាប់​ការ​អប់រំ​នៅ​កម្ពុជា។ កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹង​ប្រែង និង​ការប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ក្នុង​ការ​ជំរុញ​ការ​អប់រំ​ជា​សាធារណៈ​របស់​ក្រុម​ហ៊ុន CDX គឺ​មាន​វិសាលភាព​ធំ​ធេង ហើយ​ក្រុម​ហ៊ុន​បាន​រៀបចំ​វេទិកា សិក្ខា​សាលា និង​វគ្គ​បណ្តុះ​បណ្តាល​ជា​ច្រើន​ទាំង​ក្នុង​និង​ក្រៅ​ប្រទេស ដោយ​ផ្តោតជា​ពិសេស​លើវិស័យ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ ។
បន្ទាប់ពីសុន្ទរកថា​ស្វាគមន៍​របស់​លោក​បណ្ឌិត កុល ផេង បិតា​ស្ថាបនិក និង​សកល​វិទ្យា​ធិការ​នៃ​សកល​វិទ្យា​ល័យបញ្ញាសាស្រ្ត​កម្ពុជា ព្រះ​តេជគុណង៉ែតសុភាព ប្រធាន​បណ្ឌិត្យសភា​ស្រាវជ្រាវ​នៃ​និស្សិត​សកល​វិទ្យា​ល័យបញ្ញាសាស្រ្ត​កម្ពុជា លោក​ឈិន សីហា អ្នក​និពន្ធសទ្ទានុក្រម បាន​សម្តែង​​ទឹក​ចិត្ត​សោមន្ស​រីក​រាយ​ចំពោះ​សមិទ្ធផល​មួយ​នេះ ហើយ​ជឿ​ជាក់​ថា សទ្ទានុក្រម​នេះ​នឹង​បម្រើ​ផល​ប្រយោជន៍​ដល់​ប្រជា​ជាតិ​ទាំង​មូល។ បន្ទាប់មក លោក សីហា បាន​ថ្លែង​អំណរគុណ​ដល់​អ្នក​ចូល​រួម​ទាំង​អស់ ជា​ពិសេស ក្រុម​ហ៊ុន CDX និង​សមាជិក​នៃ​បណ្ឌិត្យសភា​ស្រាវជ្រាវ​នៃ​និស្សិត​សកល​វិទ្យា​ល័យបញ្ញាសាស្រ្ត​កម្ពុជា​ចំពោះ​ការ​គាំទ្រ​យ៉ាង​ពេញ​ទំហឹង ដែល​ជម្រុញ​អោយ​មាន​វត្ត​មាន​នៃ​សទ្ទានុក្រម ក៏​ដូចជា​ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​ផង​ដែរ។ លោក​បាន​សន្យា​បន្ត​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹង​ប្រែង​ដើម្បី​ពាំ​នាំ​មក​នូវ​ស្នា​ដៃ​អប់រំ​ផ្សេងៗ​ទៀត​នា​ពេល​អនាគត។
ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​នេះ​ដែរ ក្រុម​ហ៊ុន​CDX បាន​កោតសរសើរ​នូវ​ការលេចរូបរាង​ឡើង​នៃ​សទ្ទានុក្រម​នេះ ហើយ​បាន​គូស​បញ្ជា​ក់ពីសារៈ​សំខាន់​នៃ​ការ​អប់រំ​ក្នុង​ការអភិវឌ្ឍ​លើគ្រប់វិស័យ​ទាំង​អស់ រួម​ទាំង​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ផង​ដែរ ពី​ព្រោះ​ការ​អប់រំ ផ្ដល់​អោយ​មនុស្ស​នូវ​ចំណេះដឹង ជំនាញ និង បច្ចេកទេស ក៏​ដូចជា​ការវិវឌ្ឍ​នៃ​ភាពច្នៃ​ប្រឌិត និង​ចក្ខុវិស័យ និង​ការ​យល់​ដឹងពី​រឿង​រ៉ាវ​ក្នុង​ជីវិត។ ការ​អប់រំ អាចបង្កើន​សមត្ថភាព​មនុស្ស​សម្រាប់​ទប់ទល់​នឹង​ភាពក្រីក្រ ភាពអ​យុត្តិធម៌ និង​អំពើ​ហឹង្សា ហើយ​ផ្តល់​នូវ​ឱកាស ភាព​យុត្តិធម៌ និង តម្លាភាព​ដល់​សង្គម។ ឆ្លើយតប​នឹង​កត្តា​ទាំង​នេះ​ហើយ​ទើប​ក្រុម​ហ៊ុន CDX បាន​ខិតខំ​ប្រឹង​ប្រែង​អស់​ពីកំលាំងកាយ​ចិត្ត​ក្នុង​ការលើ​កកម្ពស់វិស័យ​អប់រំ រួម​ទាំង​ធនធាន​មនុស្ស និង​សម្ភារៈ​សិក្សា ដើម្បី​​កសាង​សង្គម​មួយ​ដែល​ប្រកប​ដោយ​ចំណេះដឹង។
ភ្ញៀវ​កិត្តិយស និង​អ្នក​ចូល​រួម​ទាំង​អស់ ដែល​បាន​ចូល​រួម​ពិធី​សម្ពោធ​នេះ បាន​វាយ​តម្លៃ​ខ្ពស់​លើ “សទ្ទានុក្រមសន្តាន​ពាក្យ​ក្នុង​ភាសា​ខ្មែរ​ទំនើប​” ហើយ​ជឿ​ជាក់​ថា វា​នឹង​ក្លាយ​ជា​កត្តា​ជំរុញ​ដ៏​ខ្លាំង​ក្លា​មួយ​ក្នុង​ការអភិវឌ្ឍ​វិស័យ​អប់រំ​នៅ​កម្ពុជា។

Cambodian Derivatives Exchange (CDX) has fervently sponsored and supported the launching of the “Glossary of Relative Words in Modern Khmer Language”, a glossary considered crucial to the contemporary Khmer linguistics and so many sectors including economy, religion, culture, and, in particular, education. Attended by a swarm of students, professors, researchers, and distinguished guests, this launching was successfully held on July 10, 2018 at Pannasastra University of Cambodia.
This advocating and sponsoring came as CDX keeps up its mission to enrich the educational sector in Cambodia, promoting the awareness of the importance of education and providing educational resources at its best. CDX’s efforts and commitment in fostering the public education can be easily seen, for the Exchange has conducted numerous forums, seminars, workshops, and training courses, both locally and internationally.
Following the welcome remarks of Dr. Kol Pheng, Founder and Rector of Pannasastra University of Cambodia, as well as of venerable Nget Sopheap, President of Pannasastra Student Research Academy, Mr. Chhin Seyha, the author of the glossary, expressed his excitement at such achievement and believed it would serve the benefits of the whole nation. Mr. Seyha then thanked all participants and especially CDX and members of Pannasastra Student Research Academy for their strong support, which led to the existence of the glossary as well as the event. He also promised to carry on with his hard work and come up with other educational attainments in the future.
In the wake of this launching, CDX showed its appreciation of the emergence of the glossary and highlighted its deep understanding of the importance of education to the development of every sector including Cambodia’s economic growth as a whole. This is because education gives people knowledge, skills, and techniques as well as expands creativity and vision to see the world and to interpret things in life. Education also develops the capabilities to fight against poverty, injustice, and violence and turn the societies with opportunities, fairness, and transparency. As such, CDX has put lots of efforts into promoting access to education including human resources and needed study materials, which collectively builds knowledge societies.
All distinguished guests and participants held the “Glossary of Relative Words in Modern Khmer Language” and its launching ceremony in high regard, believing that it would act as a good catalyst for the development of education in Cambodia.