អនុស្សរណៈ​យោគ​យល់គ្នា​រវាង​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​និង​ ​សមាគម​អ្នក​វាយ​តម្លៃ​ ​និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​ បង្កើត​ទំព័រ​ថ្មី​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​លើ​ការ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា
​​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​និង​ ​សមាគម​អ្នក​វាយ​តម្លៃ​ ​និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​ ​បាន​ចុះហត្ថលេខា​លើ​អនុស្សរណៈ​យោគ​យល់គ្នា​មួយ​ ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ 15 ​ខែកញ្ញា​ ​ឆ្នាំ​ 2018 ​ដើម្បី​បង្កើត​ក្របខ័ណ្ឌ​មួយ​សម្រាប់​កិច្ច​សហការ​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ការ​វិនិយោគ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​ជាពិសេស​លើ​វិ​ស័​យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​និង​អចល​ន​ទ្រព្យ​។​ ​អនុស្សរណៈ​នៃ​ការយោគយល់​គ្នា​នេះ​ ​គឺជា​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ដ៏​សំខាន់​ដំបូង​គេ​ ​រវាង​ស្ថាប័ន​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ ​និង​ស្ថាប័ន​អចល​ន​ទ្រព្យ​នៅ​ក្នុង​ទិសដៅ​បន្ត​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ជ​ម្រុ​ញ​ការ​វិនិយោគ​ក្នុងស្រុក​ ​ក៏ដូចជា​លើកស្ទួយ​វិ​ស័​យ​អប់រំ​ ​និង​ការងារ​។​
​លោក​ ​Law​r​e​nc​e​ Kook ​អភិបាល​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​និង​លោក​ ​គីម​ ​ហ៊ា​ង​ ​ប្រធាន​សមាគម​អ្នក​វាយ​តម្លៃ​ ​និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​ ​បាន​តំណាង​ស្ថាប័ន​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​ការ​ចុះហត្ថលេខា​ជា​ផ្លូវការ​លើ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ធុរកិច្ច​ ​ដែល​ជា​ការ​រួប​រួមគ្នា​ដ៏​ខ្លាំង​មួយ​ ​និង​ត្រូវ​បាន​រំពឹង​ទុកជា​គ្រឹះ​ដ៏​រឹង​មាំ​សម្រាប់​ការ​រីក​ចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​។​ ​បុគ្គល​ដ៏​សំខាន់​ទាំងពីរ​រូប​នេះ​ ​ក៏បាន​បង្ហាញ​នូវ​ការ​ប្ដេជ្ញា​ចិត្ត​ពិតប្រាកដ​របស់​ខ្លួន​ ​ក្នុង​ការ​សម្រេច​អោយ​បាន​នូវ​ការ​រំពឹង​ទុក​ ​ហើយ​បាន​បើកចំហ​រ​និង​ស្វាគមន៍​ដល់​ការចូលរួម​របស់​ដៃគូ​ផ្សេងទៀត​ ​ដើម្បី​ទទួល​បាន​សមិទ្ធិ​ផល​សំខាន់​ៗ​ក្នុងរយៈពេល​ខ្លី​។​
​ផ្អែកលើ​អនុស្សរណៈ​នៃ​ការយោគយល់​គ្នា​នេះ​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​និង​ ​សមាគម​អ្នក​វាយ​តម្លៃ​ ​និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​ ​នឹង​ចែករំលែក​ធនធាន​ ​ហើយ​ធ្វើការ​ជាមួយគ្នា​ ​ជាមួយ​គោលដៅ​ផ្ដល់​ការអប់រំ​លើ​ការ​វិនិយោគ​ដល់​សាធារណជន​ ​ជាពិសេស​វិនិ​យោគិន​ ​តាមរយៈ​សិក្ខាសាលា​ ​វេទិកា​ ​និង​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ដែល​មានគុណ​ភាព​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​ វិនិ​យោគិន​ទាំង​នៅ​ទីប្រជុំជន​ ​និង​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​ឆ្ងាយ​ៗ​ ​អាច​ទទួល​បាន​ការអប់រំ​នេះ​ ​ដូច្នេះ​វា​នឹង​ជួយ​អោយ​ពួកគាត់​បង្កើន​យុទ្ធ​សា​ស្រ្ត​ជួញ​ដូរ​ជាបន្តបន្ទាប់​ ​និង​ទទួល​បាន​លទ្ធផល​កាន់តែ​ល្អ​ប្រសើរ​ពី​ការ​វិនិយោគ។​

Cambodian Derivatives Exchange Co., Ltd. (“CDX”) and Cambodian Valuers and Estate Agents Association (“CVEA”), a non-profit body which brings together property valuation & real estate agents organizations that represent valuers, real estate agents, and related property consultants, signed on September 15, 2018 a ground-breaking Memorandum of Understanding (“MOU”) aimed at setting a framework for collaboration in relation to the development of investment in Cambodia, particularly in the areas of finance and real estate. This MOU is the first high-profile cooperation between a derivatives Exchange and a real estate powerhouse in the right direction on the ongoing efforts of both institutions to foster the local investment while also enriching the education sector and creating lots of jobs along the process.
Mr. Lawrence Kook, Director of CDX, and Dr. Kim Heang, President of CVEA, represented both parties respectively to ink the MOU to officially acknowledge on the business collaboration, which produces greater synergy and is highly expected to set up a solid foundation for gradual national economic growth. These two important figures also showcased their genuine commitment in meeting the expectations as well as expressed their interest in welcoming other partners to join them in order to achieve more and more significant results in a shorter period.
Based on this MOU, CDX and CVEA will share resources and work hand in hand with an all-encompassing goal of promoting investment education to the public especially investors through quality seminars, workshops, forums, and training courses across the whole Cambodia. Not only investors in the cities but also investors in far provinces can access such education, thus enabling them to cumulatively accumulate investment strategies and get a better return on their investment.