ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង សហការរៀបចំសិក្ខាសាលាស្តីពី «សារៈសំខាន់នៃការស្វែងយល់អំពីការវិនិយោគផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ» នៅសាកលវិទ្យាល័យ អាស៊ី អឺរ៉ុប
នាថ្ងៃទី១៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២​ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង បានសហការរៀបចំសិក្ខាសាលាស្ដីពី «សារៈសំខាន់នៃការស្វែងយល់អំពីការវិនិយោគផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ» ក្នុងគោលបំណងចែករំលែកចំណេះដឹង និងការស្វែងយល់បន្ថែមអំពីការវិនិយោគតាមបែបបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីជំរុញការអភិវឌ្ឍវិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា។
សិក្ខាសាលានេះ ត្រូ​វបានរៀបចំឡើងក្រោមកិច្ចសហការរបស់និយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា (ន.ម.ក) សាកលវិទ្យាល័យ អាស៊ី អឺរ៉ុប​ ក្រុមហ៊ុន ភីភី លីង ស៊ីឃ្យួរឹធី និងក្រុមហ៊ុន ហ្គោលវែល ខាភីថល ដោយមានគោលបំណងដូចគ្នា ក្នុងការលើកកម្ពស់ការវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុ រួមទាំងការបង្ហាញពី​អត្ថប្រយោជន៍ទីផ្សារ ផែនការយុទ្ធសាស្រ្ត និងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យជាដើម។
កម្មវិធីនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងនៅសាកលវិទ្យល័យ អាស៊ី អឺរ៉ុប និង​ត្រូវបានផ្ដល់កិត្ដិយសចូលរួមដោយ ឯកឧត្តម​ បណ្ឌិត វិន ភក្ដី​​ អគ្គនាយករងនៃ ន.ម.ក និង ឯកឧត្តម សួស សោភា សាកលវិទ្យាធិការរងនៃសាកលវិទ្យាល័យ អាស៊ី អឺរ៉ុប ដោយលោកទាំងពីរបានថ្លែងសុន្ទរកថាចែករំលែកនូវគតិបណ្ឌិតល្អៗជុំវិញប្រធានបទសិក្ខាសាលា និងបានបង្ហាញការកោតសរសើរចំពោះគំនិតផ្តួចផ្តើម និងការខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការបង្កើតសិក្ខាសាលានេះឡើង។​
សិក្ខាសាលានេះក៏មានការចូលរួមពីនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ និងអ្នកដែលស្វែងរកចំណេះដឹងទីផ្សារបន្ថែមសម្រាប់ការវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគាត់ និងមានវាគ្មិនជំនាញចំនួនពីររូបដែលបានឡើងបកស្រាយ។ ប្រធានបទទី១៖​ «សេដ្ឋកិច្ច ហិរញ្ញវត្ថុ និងអ្នក» ត្រូវបានធ្វើបទបង្ហាញដោយលោក ឡុង សំណាង ដែលជាប្រធានផ្នែកប្រឹក្សាយោបល់ហិរញ្ញវត្ថុនៃក្រុមហ៊ុន ភីភី លីង ស៊ីឃ្យួរឹធី និង ប្រធានបទទី២៖ ​«តើការយល់ដឹងអំពីទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុសកលអាចជួយអ្នកយ៉ាងដូចម្តេចខ្លះ?» ត្រូវបានធ្វើបទបង្ហាញដោយលោក George Black ដែលជានាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន ហ្គោលវែល ខាភីថល ។
តាមរយៈការធ្វើបទបង្ហាញទាំងពីរនេះ អ្នកចូលរួមទាំងអស់បានស្វែងយល់ពីទិដ្ឋភាពមូលដ្ឋាននៃការវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុដែលមាននៅជុំវិញទីផ្សារកម្ពុជា និងពិភពលោក។ ជារួម ប្រធានបទទាំងពីរបានបង្ហាញថា ការយល់ដឹងអំពីទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុ គឺជាកត្តាចាំបាច់មួយ។ មិនថាយើងមានអាជីព មុខជំនួញ ឬការងារក្នុងវិស័យណាមួយទេ ចំណេះដឹងផ្នែកទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុអាចជួយឱ្យយើងសម្រេចការងារទាំងនោះបានកាន់តែប្រសើរ។
តំណាងឱ្យក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង លោក Lawrence Kook ដែលជាអភិបាល និងនាយកប្រតិបត្ដិ បានបញ្ជាក់ថា៖ «ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង តែងតែបន្តបេសកកម្មរបស់ខ្លួនក្នុងការគាំទ្រ និងសម្របសម្រួលដល់ក្រុមហ៊ុនឈ្មួញជើងសាឧបករណ៍និស្សន្ទ និយ័តករទីផ្សារ និងដៃគូសហការ ក្នុងការនាំយកសកម្មភាពនានា ដែលអនុញ្ញាតិឱ្យសាធារណជន និងអតិថិជន ទទួលបាននូវអត្ថប្រយោជន៍ពីទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុ»។
លោក Lawrence Kook បានបន្ថែមទៀតថា៖ «ក្រុមហ៊ុនឈ្មួញជើងសាឧបករណ៍និស្សន្ទរបស់យើងទាំងអស់ តែងតែសកម្ម និងមានផែនការច្បាស់លាស់ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយអំពីទីផ្សារ។ ជាក់ស្ដែង ថ្ងៃនេះ ក្រុមហ៊ុនឈ្មួញជើងសាឧបករណ៍និស្សន្ទឈានមុខគេចំនួនពីររបស់យើង គឺក្រុមហ៊ុន ហ្គោលវែល ខាភីថល  និងក្រុមហ៊ុន ភីភី លីង ស៊ីឃ្យួរឹធី កំពុងតែបង្កើតគំរូដ៏ល្អមួយ។ ដោយយើងយល់ឃើញថា ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុមានសារៈសំខាន់នៅក្នុងគ្រប់វិស័យ និងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសជាតិទាំងមូល យើងមានសោមនស្សដែលបានក្លាយជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់នៃដំណើរបេសកកម្មមួយនេះ»។
ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង រួមជាមួយនឹងក្រុមហ៊ុនឈ្មួញជើងសាឧបករណ៍និស្សន្ទរបស់យើងទាំងអស់ សូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដ៏ល្អរបស់សាកលវិទ្យាល័យ អាស៊ី អឺរ៉ុប និងការគាំទ្ររបស់ ន.ម.ក។ យើងជឿជាក់ថា​ កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នានេះនឹងបម្រើជាប្រយោជន៍ដ៏ល្អមួយសម្រាប់ការលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងភាពរីកចម្រើននៃទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា ដើម្បីឆ្ពោះទៅកាន់ស្តង់ដារអន្តរជាតិ។

CDX Co-organizes Seminar on “The Importance of Understanding Financial Investments” at Asia Euro University
On November 17, 2022, Cambodian Derivatives Exchange (CDX) co-organized a seminar on the topic of “The Importance of Understanding Financial Investments”, in a bid to further impart knowledge and awareness of technological-based investments as well as to accelerate the development of Cambodia’s financial sector.
The event went with the crucial collaboration of the Securities and Exchange Regulator of Cambodia (SERC), Asia Euro University (AEU), PP Link Securities (PPLS), and Goldwell Capital (GWC), all well in line with promotion of financial investments including their advantages, market strategies, and risk management.
Held at AEU, the event was graced by the presence of H.E. Dr. Vin Pheakdey, Deputy Director General of SERC, and Mr. Suos Sophea, Vice Rector of AEU, all of whom gave remarks sharing common things in appreciating the initiative and effort to create such an educational and beneficial platform. This event was also attended by AEU’s students and those seeking more market know-how for their financial investments.
The two main topics, “Economics, Finance, and You” and “Be Successful by Understanding Financial Markets”, were respectively presented by PPLS Business Manager Mr. Long Samnang and GWC Chief Executive Officer Mr. George Black.
Through the presentations, the participants learned a spectrum of all available financial investments around Cambodia’s market and the world’s. The topics concluded that understanding the global financial markets was decisive. It did not matter whatever career, field of business, or industry we were in, the financial markets could provide us numerous merits.
Representing CDX, Mr. Lawrence Kook, Director and Chief Executive Officer, emphasized that CDX had always continued its mission to support and facilitate its derivative brokers and partners in bringing about any activities that would help concerned individuals to access and benefit from the financial markets.
Mr. Lawrence Kook added that, “All derivative brokers of CDX has been active and proactive in promoting the markets. And today, our two leading derivative brokers, PPLS and GWC, are making a great example. As financial literacy is vital across all sectors for our country’s economic development at large, we are pleased to be a significant part of this mission journey.”
We CDX, together with all our derivative brokers, are grateful for the sound cooperation of AEU and the support of SERC. We believe that this joint effort will serve as a great model for enhancing human resource development and financial market advancement in Cambodia toward international standards.